Program

Počas Rozvojového dňa 2015, ktorý sa uskutoční v utorok 14.10.2015 v bratislavskej Starej tržnici, sa v čase od 10:00 do 22:00 môžete tešiť na:

 

10:00 – 12:00 Workshopy pre deti a školy

Deň začneme interaktívnymi pri prezentačných stoloch organizácií, tvorivými dielňami a hrami pre školy, deti a ich rodičov. Tie ich okrem približenia životných podmienok v menej rozvinutých častiach sveta naučia aj o tom, ako môžete ovplyvniť život v týchto krajinách svojím konaním doma na Slovensku.

Tím Jem Iné vám vo svojej prednáške "Férové stravovanie" vysvetlí ako to, do čoho sa zahryznete napríklad v škole cez prestávku môže ovplyvniť ľudí vzdialených tisícky kilometrov. Dostanete možnosť zistiť, ako by mala taká desiata správne vyzerať, ale aj ako by mala chutiť, keďže prednáška je spojená s ochutnávkou.

Organizácia Unicef sa bude vo svojom workshope sústrediť na detské práva. Objasní vám, že nielen dospelí majú svoje práva, ale aj deti nie sú úplne bezmocné v dnešnom svete.

Väčšina z nás dospelých nemá ešte vytvorený názor na súčasnú utečeneckú krízu a mnohí musíme priznať, že nie celkom dobre rozumieme, čo sa vlastne deje. Čo potom deti? Určite už zachytili slovo migrant, utečenec, kríza,... Organizácia Človek v ohrození sa preto vo svojom workshope zameria práve na vysvetlenie tejto aktuálnej problematiky mladému publiku.

Popritom všetkom učení sa deti potrebujú aj trochu „vyblázniť.“ V tom im s veľkou radosťou pomôže Cirkus-Kus, s ktorým sa budú môcť zahrať na malých cirkusantov. Prichystaný bude aj detský kútik s rôznymi hrami a aktivitami. K dispozícií im budú aj samotné stánky mimovládnych organizácií, kde sa naučia určite veľa nového.

 

11:40 – 12:00 Slávnostné odovzdávanie cien s Michalom Hvoreckým - Výtvarná súťaž "Náš svet, naša dôstojnosť, naša budúcnosť"

Spoločne s ambasádorom Európskeho roka rozvoja a medzinárodne uznávaným spisovateľom Michalom Hvoreckým, vyhlásime výsledky výtvarnej súťaže, do ktorej sa zapojilo množstvo škôl a hlavne šikovných mladých umelcov a umelkýň, spomedzi ktorých bolo skutočne ťažké vybrať tých najlepších. Práve na nich čaká zaslúžená odmena v podobe vecných cien.

 

12:00 – 13:00 Škola bubnovania s La3no Cubano

Zúčastnite sa inšpiratívnej školy bubnovania s multižánrovou slovenskou kapelou La3no Cubano. Od roku 2005 hrajú africké, latinsko-americké, arabské, cigánske, balkánske, drum&base či funky rytmy s príchuťou slovenského folklóru. V januári 2012 vydali debutový album s názvom „RODINA". Vystupujú v kluboch a tiež na mnohých hudobných festivaloch po celom Slovensku a v zahraničí, od Poľska, Maďarska, Česka až po Nemecko, Taliansko či Britániu. Vystúpili na festivale Pohoda ako aj na 8. ročníku festivalu nových menšín Fjúžn, kde si s nimi zahrali aj traja žiadatelia o azyl z Rohoviec, chalani z Konga.

 

13:00 – 14:30 Globálna kuchyňa

Moderované varenie tradičných jedál bude spojené s diskusiou so zaujímavými hosťami.

V globálnej kuchyne nás navštívi Ali Boru z Kene, ktorý nám na ochutnávku navarí tradičné kenské jedlo. Afgánsku kuchyňu zas bude reprezentovať pán Ferdaus.

Počas programu sa tiež budete môcť dozvedieť viac o kreatívnych receptoch z 2-eurovej kuchárskej knihy, ktorú bude na pódiu prezentovať Erika Kremská z Nadácie Integra.

Ochutnávky varených jedál je zadarmo a pre všetkých, ktorí ju stihnú!

 

14.30 – 16:00 Rozhovory s dobrovoľníkmi a terénnymi pracovníkmi 

Chcete sa stať dobrovoľníkom a hľadáte inšpiráciu? Príďte sa stretnúť so zaujímavými hosťami, ktorí pôsobili v ekonomicky menej rozvinutých krajinách.

Dobrovoľníci a terénnymi pracovníci z organizácií ADRA, Slovenský červený kríž, Dobrota pre Afriku, eRko - Dobrá novina, Človek v ohrození a GLEN Slovakia nám povedia o svojich skúsenostiach a postrehoch z ekonomicky menej rozvinutých krajín, v ktorých pôsobili.

Nasledovať bude diskusia s Alexandrou Demetrianovou a Jánom Husárom, ktorú zabezpečilo Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj.

16:00 – 18:00 Prestávka pre ozvučenie večerného programu

 

18:00 – 19:00 Diskusia s Michalom Havranom: Výzva k ľudskosti a čo ďalej?

Zúčastnite sa diskusie s Michalom Havranom na tému migrácie a solidarity, pod názvom: Výzva k ľudskosti a čo ďalej?.

Diskusia nadväzuje na iniciatívu Výzva k ľudskosti, ktorú podporilo viac než 11000 ľudí.

Diskutovať budú:
Martin Dubéci, Výzva k ľudskosti
Jaroslav Daniška, Konzervatívny denník Postoj
Radovan Gumulák, Slovenská katolícka charita
Zuzana Števulová, Liga za ľudské práva

 

19:00 - 22:00 Benefičný koncert

Jamadan

Jamadan je zoskupenie 6 bubeníkov zo Slovenska, ktoré interpretuje tradičné západoafrické rytmy z Guiney a Mali. Kapela vznikla v Bratislave v roku 2004. Jamadan dáva dôraz na show, interakciu s publikom a bohaté aranžmány. V jej repertoári sa objavujú aj iné prvky - nájdete tu i rap, reggaeton, stredoafricke rytmy, autorské piesne s melodickými nástrojmi.  Je to však predovšetkým rytmická nádielka, ktorej cieľom je roztancovať publikum a rozdávať radosť z muziky.

 

Slávnostné odovzdávanie cien fotosúťaží

Katka Koščová

Benefičný koncert je súčasťou turné "Katarína Koščová na šnúre". Tentokrát sa publiku predstaví s netradičnou komornou muzikantskou zostavou. Okrem klaviristu a spoluautora Dana Špinera sa publiku predstaví špičkový muzikant a multiinštrumentalista - harfista Michal Matejčík. Katarína Koščová vyhrala v roku 2005 súťaž Slovensko hľadá Superstar. Na Slávikovi 2005 bola nominovaná v kategórii speváčka a získala aj cenu Objav roka 2005. Neskôr získala cenu mesta Prešov. Žánrovo svoju tvorbu zaraďujú medzi jazz, šansón a folk.

Sprievodné aktivity

 

Výstavy fotografií a výtvarných prác

Na Rozvojovom dni si budete mať možnosť po prvýkrát pozrieť najlepšie fotografiie, ktoré ich autori a autorky prihlásili do fotografických súťaží Ľudské práva v rozvojovej spolupráci a Dôstojný život pre všetkých a výtvarnej súťaže „Náš svet, naša dôstojnosť, naša budúcnosť”. Na podujatí vyhlásime víťazov súťaží a odovzdáme im aj ocenenia.

Fotografie 5. ročníka fotografickej súťaže Ľudské práva v rozvojovej spolupráci zachytávajúce napĺňanie Miléniových rozvojových cieľov i snahu o férovejší životný štýl a fotky mapujúce oficiálnu rozvojovú pomoc SR SlovakAid.

Ďalej si budete môcť pozrieť fotografie a texty profesionálnych fotografov a novinárov zo súťaže Dôstojný život pre všetkých. Tá dáva súťažiacim príležitosť zvýšiť porozumenie verejnosti rozvojovým otázkam a propagovať úspechy dosiahnuté v oblasti rozvojovej spolupráce.

Výtvarná súťaž „Náš svet, naša dôstojnosť, naša budúcnosť” pre základné školy inšpiruje deti k tomu aby sa zamysleli a stvárnili ako vidia klimatickú zmenu, potravinovú bezpečnosť a (ne)dôstojnú prácu.

 

Na úteku (interaktívna hra)

Pretrvávajúci konflikt v Sýrii zanechal za sebou tisíce mŕtvych. Milióny ľudí prinútil opustiť svoje domovy. Mnohí našli útočisko v utečeneckých táboroch susediacich krajín. Iní sa rozhodli zaplatiť prevádzačom, aby ich dostali do Európy. Napriek tomu, že ich pritom môžu chytiť, deportovať a riskujú to najcennejšie - život.

Zapojením sa do hry Na úteku máte možnosť pochopiť ťažké rozhodnutia, ktorým musia ľudia na úteku pred vojnou za bezpečnejším životom v Európe čeliť.

Vašou úlohou bude navštíviť všetky hracie stanovištia postupne od č.1 po č. 4, kde na vás čakajú rôzne aktivity.

Hlavnou cenou je tablet Lenovo v hodnote 129 €.

Hra je určená pre vekovú kategóriu od 10 rokov.

Hra vám zaberie 30 - 45 minút.

Ďalšie inštrukcie dostanete priamo na mieste v čase od 10:00 do 15:45.

 

 

Tešíme sa na vás!

Platforma MVRO

Zmeny programu vyhradené.

 
 

Mailing list

Emailová adresa: