Čo je Rozvojový deň?

Viete, ako Slovensko pomáha v zahraničí? Viete, ktoré organizácie a ľudia pôsobia už viac ako 10 rokov v menej rozvinutých častiach sveta? Zaujíma vás, čo robia terénni pracovníci a čo zažili dobrovoľníci napr. v Afrike alebo Ázii? Viete, že aj my tu na Slovensku môžeme žiť férovejšie a že naše každodenné správanie ovplyvňuje životy ľudí na opačnom konci sveta? 

V utorok 14.10.2015 vás pozývame do bratislavskej Starej tržnice na celodenné podujatie Rozvojový deň 2015: Výzva kľudskosti a čo ďalej?, kde nájdete všetkých a všetko, čo súvisí s rozvojovou problematikou. Pripravujeme pre vás všetkých celodenný atraktívny program, podobne ako minulý rok.

Podujatie je organizované pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe (18.októbra). Organizácia hlavného programu podujatia je finančne podporená z prostriedkov programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR - SlovakAid a Európskej komisie.

O predchádzajúcich ročníkoch:

Rozvojový deň (v minulosti Svet bez chudoby) je pravidelne organizovaný od roku 2005. 

Chcete pomôcť pri organizácii?

Máte záujem zapojiť sa do organizácie Rozvojového dňa? Vašu pomoc skutočne oceníme priamo počas jeho konania v Starej tržnici (od 8:00 do 23:00) i počas posledných dvoch týždňov pred jeho konaním. Čaká nás ešte veľa práce, ktorú by sme bez vašej pomoci nezvládli.

Ak máte čas a chuť zapojiť sa, čo i len na pár hodín, priamo počas Rozvojového dňa alebo pomôcť nám s jeho organizáciou u nás v kancelárii, či pri rozdávaní informačných letáčikov o jeho konaní, budeme radi, ak vyplníte tento krátky formulár a následne sa s vami spojíme. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na   info@mvro.sk.

Vopred vám ďakujeme a tešíme sa na stretnutie s vami!

Meno, Priezvisko *
E-mail: *
Telefón: *
-
Vek: *
Môžete zaškrtnúť viacero možností:
Poznámky: *

 

O organizátorovi

Platforma MVRO je strešnou organizáciou 32 mimovládnych a neziskových organizácií zo Slovenska, ktoré sa zaoberajú predovšetkým rozvojovou spoluprácou a humanitárnou pomocou v zahraničí. Združenie už tradične pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe organizuje Rozvojový deň, usporadúva fotosúťaž Ľudské práva v rozvojovej spolupráci, vedie databázu záujemcov o prácu a dobrovoľníctvo v rozvojových krajinách a na Slovensku, ako aj informuje verejnosť o globálnych témach a aktivitách realizovaných v menej rozvinutých krajinách sveta prostredníctvom stránky www.facebook.com/Rozvojova.Pomoc a časopisu Rozvojová spolupráca. Široká verejnosť – fyzické a právnické osoby sa môžu zapojiť do aktivít Platformy MVRO a podporiť jej činnosť prostredníctvom členstva v Klube priateľov Platformy MVRO.

Bližšie informácie o Platforme MVRO a o možnostiach, ako jej činnosť podporiť nájdete na www.mvro.sk.

 

Predchádzajúce ročníky

Pri príležitosti medzinárodného dňa boja proti chudobe Platforma MVRO aj v predchádzajúcich rokoch organizovala Rozvojový deň. Bližšie informácie o nich nájdete kliknutím na nižšie uvedené odkazy:

 • Rozvojový deň 2014:  Čo môžeme urobiť pre život vo férovejšom svete?, 14.10.2014, bratislavská Stará tržnica. Desiaty ročník Rozvojového dňa prilákal stovky záujemcov o dianie v menej rozvinutých krajinách. Dopoludnia sa takmer štyristo žiakov dozvedelo aj to, že ich raňajky boli možno vypestované kdesi na opačnom konci sveta. Mohli si vyrobiť výrobky z plste, alebo zrecyklovať plasty v tvorivých dielňach a zabubnovať s La3no Cubano. Navštívil nás aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. V globálnej kuchyni sa návštevníci tržnice dozvedeli nielen to, ako vyzerá humanitárna kríza na Ukrajine, či Filipínach, ale aj to, ako si uvariť ukrajinskú polievku okrošku alebo upiecť ryžovo-kokosový koláč z ostrovov. Po obede mali možnosť ochutnať právu etiópsku kávu a dozvedieť sa niečo o tradičnom spôsobe jej prípravy i podávania. Dobrovoľníci a terénni pracovníci predstavili svoje pôsobenie prostredníctvom fotografií i videí. O tom, či sú európske rozvojové politiky v súlade s ostatnými (napríklad obchodnými, migračnými a pod.) sme diskutovali v popoludňajšom paneli. Aj pri stánkoch jednotlivých mimovládok našli návštevníci interaktívne aktivity. Rozvojový deň vyvrcholil benefičným koncertom kapiel SwinGang a Živé kvety. Vyhlásení tiež boli víťazi 4. ročníka fotografickej súťaže Ľudské práva vo svete. Najlepšie fotografie boli k zhliadnutiu počas celého dňa a ďalej budú putovať po Slovensku. Vyzbierané vstupné poputovalo na konkrétne projekty v rámci kampane ŽI FÉR. Rozvojový deň bol tiež príležitosťou k avizovaniu Európskeho roka rozvoja 2015.
 • Rozvojový deň 2013: Slovensko pomáha vo svete už viac ako 10 rokov, 18.10.2013, bratislavská Stará tržnica. Pripravili sme pre vás všetkých celodenný atraktívny program.
  V čase od 10:00 do 20:00 si deti, napríklad, mohli vyrobiť africké hračky a korálky, dospelí sa dozvedeli o tom, ako mangrovníky poskytujú drevo, útočisko pre kraby a raky v Keni, ostatní sa mohli zapojiť do kvízov a ankiet. Rozvojový deň 2013 niesol podnázov Slovensko pomáha vo svete už viac ako 10 rokov a konal sa s cieľom pripomenúť, že Slovensko poskytuje oficiálnu rozvojovú pomoc od roku 2003. Podujatie vytvorilo priestor na predstavenie, spopularizovanie a ocenenie rôznorodých slovenských subjektov, ktoré dlhodobo pôsobia v oblasti zahraničnej rozvojovej spolupráce, humanitárnej pomoci a globálneho vzdelávania na Slovensku, v snahe získať ďalšiu priazeň, podporu a väčšiu angažovanosť verejnosti na aktivitách slovenských organizácií.
 • Rozvojový deň 2012: Spolupráca pre rozvoj, 17.10.2012, Univerzitná knižnica v Bratislave.
  Téma bola spolupráca všetkých aktérov zapojených do procesu rozvojovej spolupráce, vrátane podnikateľov. O rakúske skúsenosti so zapájaním podnikateľského sektora do rozvojovej spolupráce sa podelil predstaviteľ rakúskej rozvojovej agentúry ADA. Svoje rozvojové aktivity v Keni spojené s larválnou liečbou predstavila slovenská spoločnosť Scientica.
 • Rozvojový deň 2011: Ľudské práva a slobody v kontexte slovenskej rozvojovej spolupráce, 17.10.2011, MZV SR.
  Témou podujatia bol ľudsko-právny prístup v rozvojovej politike, ktorý zvýrazňuje viac kvalitatívnu stránku rozvojovej pomoci, než kvantitatívnu a napomáha dlhodobej efektívnosti poskytovanej pomoci. Tento prístup je zároveň kľúčový pre malých donorov, ako napríklad Slovensko, s nízkymi disponibilnými finančnými zdrojmi.
 • Rozvojový deň 2010: Slovensko pomáha v subsaharskej Afrike, 18.10.2010, MZV SR.
  Témou tohto ročníka bol zmysel slovenského angažovania sa v  subsaharskej Afrike (Keňa, Sudán, Etiópia, a i.). Prezentovali sa slovenské organizácie pôsobiace v regióne a diskutovali sa dôvody, zameranie, pridaná hodnota slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci pre tieto krajiny, ako ja vízie pre budúcnosť. O svoje skúsenosti, rady a odporúčania pre slovenskú rozvojovú pomoc pre región sa podelili aj hostia z Británie a Etiópie.
 • Rozvojový deň 2009: Svet bez chudoby, 22.10.2009, budova NR SR.
  Platforma MVRO pripomenula v rámci Rozvojového dňa morálne aj medzinárodné záväzky SR voči menej vyspelým krajinám sveta. Tento ročník sa zameral na priblíženie témy rozvojovej spolupráce priamo poslancom NR SR, s cieľom priblížiť tému rozvojovej pomoci a politiky, jej dôležitosť a ako aj závažnosť potreby zaoberať sa výškou a kvalitou rozvojovej pomoci, ktorú Slovenská republika chce poskytovať.
 • Rozvojový deň 2008: Svet bez chudoby - o chudobe a pomoci, 17.10.2008, Univerzitná knižnica a Tatracentrum.
  Rozvojový deň, organizovaný Platformou MVRO a organizáciou eRko-HKSD, ponúkol verejnú diskusiu tretieho sektora, politikov a médií na tému slovenskej rozvojovej pomoci. Okrem toho program vyplnili výtvarný a tanečný workshop, stretnutie s mladými ľuďmi zo slumu z kenského Nairobi, stretnutie so slovenskými dobrovoľníkmi z rozvojových krajín, výstava fotografií,  premietanie filmov z rozvojového prostredia ako aj predaj fair trade výrobkov. Na podujatie prišli aj európsky komisár pre rozvojovú a humanitárnu pomoc Louis Michel a partneri z Afriky.
 • Rozvojový deň 2007: Konferencia „Miléniové rozvojové ciele: Cesta k znižovaniu chudoby a sociálneho vylúčenia“, 19.10.2007, NR SR.
  Cieľom tohoročného Rozvojového dňa bolo spustiť medzi laickou a odbornou verejnosťou diskusiu o perspektíve rozvojovej pomoci. V rámci tretieho ročníka podujatia sa uskutočnila konferencia, ktorej súčasťou bolo niekoľko diskusií. Tie sa zamerali na to, ako sa napĺňali Miléniové rozvojové ciele v rokoch 2000 až 2006 a prezentovali sa slovenské projekty realizované v programových krajinách (Balkán, Afrika a stredná Ázia). Debát sa zúčastnili predstavitelia mimovládneho sektoru, médií ako aj vládni a politickí predstavitelia. Podujatie sprevádzala výstava fotografií a publikácií z dielne SlovakAid, Platformy MVRO a UNDP a videoprojekcie krátkych filmov. Hosťom podujatia bol aj prezident rakúskej platformy rozvojových organizácií.
 • Rozvojový deň 2006: Svet bez chudoby, 17.10.2006, pochod centrom Bratislavy od Hviezdoslavovho námestia.
  V roku 2006 Rozvojový deň kampaňou a pochodom Svet bez chudoby upozorňoval na extrémnu chudobu, zefektívnenie dostupných zdrojov na odstránenie chudoby, potrebu odpustenia dlhov a spravodlivého obchodu s rozvojovými krajinami. Zároveň sa organizoval v rámci celosvetovej kampane Globálna výzva na akcie proti chudobe, do ktorej sa zapojilo 80 krajín sveta. Na pochode zahral aj sambový orchester Baracatuda, účastníci dostali biele náramky ako symbol boja proti chudoba a zároveň mali možnosť podpísať list ministrovi zahraničných vecí s požiadavkami na pomoc pri odstraňovaní chudoby.
 • Rozvojový deň 2005: Svet bez chudoby, 10.9.2005 Námestie SNP 12 a centrum Bratislavy.
  Prvý ročník rozvojového dňa bol súčasťou 6. ročníka projektu Fiesta Latina s karnevalovým sprievodom tanečníkov, vystúpením hudobných skupín a výtvarný workshop. Na programe vystúpil okrem iných aj súbor La3no Cubano. Cieľom kampane je zároveň pripomenúť politikom záväzky voči rozvojovým krajinám v boji proti chudobe prijaté aj v rámci Miléniových rozvojových cieľov OSN. V rámci kampane sa uskutočnila aj interaktívna diskusia s videoprojekciou a vernisážou fotografií, rozdávanie pohľadníc s heslom Svet bez chudoby a prezentácia fair trade výrobkov.
 
 

Mailing list

Emailová adresa: